Aktualności Aktualności

Otwarcie historycznej trasy rowerowej.

Leśnicy z Nadleśnictwa Rudnik wraz z przedstawicielami władz Nowej Sarzyny , Ulanowa, Rudnika nad Sanem i członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry uczestniczyli w uroczystym otwarciu trasy rowerowej upamiętniającej wydarzenia jakie rozegrały się w tym miejscu podczas II wojny światowej.

Trasa liczący 16 km rozpoczyna się na polach w okolicy Tarnogóry w miejscu, gdzie w nocy z 22 na 23 kwietnia 1944 roku rozbił się angielski bombowiec Halifax JP-224. Maszyna przewoziła na pokładzie zaopatrzenie dla  partyzantów walczących z hitlerowskim najeźdźcą. Niestety awaria silników spowodowała, iż załoga została zmuszona do ewakuacji. Spośród siedmiu członków załogi czterech zostało przejętych przez partyzantów Batalionów Chłopskich i ukrytych w bunkrze w pobliżu gajówki Feliksa Sitarza na terenie obecnego leśnictwa Kopki. Po wielu perypetiach lotnicy w dniu 5 czerwca zostali przetransportowani w okolice Huty Podgórnej, gdzie dzięki sprawnej akcji partyzantów i okolicznej ludności  udało się zapewnić bezpieczne lądowanie i powrót dwóch samolotów, które zabrały na pokład uratowanych pilotów i rannych partyzantów.

 Ciekawymi punktami trasy są m. in.

  • przystanek na „Głogowcu”, gdzie wśród majestatycznych lip można odnaleźć pozostałości po zabudowaniach dawnej gajówki a w odległości około 400m od tego miejsca w lesie  z kolei znajdują się ślady partyzanckiego bunkra;
  • kapliczka św. Huberta znajdująca się w oddziale 163–i leśnictwa Kopki. Kapliczka ufundowana w II poł. XIX w., z figurką św. Huberta;
  • pomnik przyrody – dąb szypułkowy będący atrakcją rozpoczynającej się w tym miejscu ścieżki edukacyjnej.  

Symbolicznego otwarcia szlaku dokonali nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik- Ireneusz Hołodniak, burmistrzowie Nowej Sarzyny- Andrzej Rychel, Rudnika nad Sanem- Waldemar Grochowski oraz sekretarz Gminy Ulanów- Magdalena Hasiak. Uczestnicy uroczystości posadzili także „Dęby Pamięci” upamiętniając w ten sposób 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Pan Edward Kak wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Tarnogóry przy współpracy i finansowym wsparciu Nadleśnictwa Rudnik i Gminy Nowa Sarzyna.