Aktualności Aktualności

Nie będzie nas - będzie las.

Nadleśnictwo Rudnik, jako partner Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku w projekcie „Nie będzie nas – będzie las”, czynnie włączyło się w realizację tego przedsięwzięcia.

Na terenie szkółki leśnej odbyły się dwie lekcje przyrody dla uczniów klas drugich i trzecich oraz wspólne sadzenie lasu z uczniami klasy piątej.

Podczas spotkań dzieci zapoznały się z zasadami zachowania się w lesie, poznały pracę na szkółce, a także dowiedziały się, jak nie zgubić się podczas leśnych wędrówek. W trakcie krótkiego spaceru uczniowie mogli zmierzyć się z rozpoznawaniem drzew i roślin, zaobserwować ślady leśnych zwierząt. Dzieci zapoznały się też z modelami budek lęgowych dla ptaków oraz z tablicą przedstawiającą przekroje różnych gatunków drzew.

Z kolei uczestnicy wspólnego sadzenia lasu, po zapoznaniu się z gatunkami sadzonek produkowanych na szkółce, wyposażeni m. in. w szpadle i kostury, udali się na wcześniej wyznaczone miejsce, w celu zasadzenia drzewek. Uczniowie chętnie zaangażowali się we wspólną pracę, umieszczając sadzonki sosen, świerków, brzóz oraz olch w samodzielnie przygotowanych dołkach. Przyjemnym zakończeniem tak intensywnego wysiłku był mile spędzony czas przy ognisku.

Każdy uczestnik projektu otrzymał edukacyjne gadżety nadleśnictwa oraz czasopismo o leśnej tematyce.

Składamy serdeczne podziękowania Paniom Annie Chramędze oraz Annie Zdanowskiej z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku za zaproszenie do udziału w tym edukacyjnym projekcie oraz za bardzo udaną współpracę. Liczymy na realizację podobnych akcji w przyszłości.