Aktualności Aktualności

LEŚNICY UCZCILI SWEGO PATRONA

Tradycyjnie druga niedziela lipca to dzień w którym leśnicy przybywają do kościoła pw. św. Jana Gwalberta w Stanach aby oddać cześć swojemu patronowi.

Msza pod przewodnictwem księdza Wiktora Ojrzyńskiego dziekana duszpasterzy leśników, zgromadziła liczną rzeszę leśników, myśliwych i pszczelarzy. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.  Wśród gości znalazł się dyrektor RDLP w Lublinie Jerzy Sądel, z-ca dyrektora Adam Kornat, nadleśniczowie oraz grono braci leśnej z nadleśnictw podległych regionalnym dyrekcjom Lasów Państwowych w Lublinie oraz Krośnie. W homilii bardzo dokładnie przybliżona została geneza ogłoszenia św. Jana Gwalberta patronem leśników. Bracia z założonej przez św. Jana wspólnoty monastycznej w sposób szczególny poświęcali się sadzeniu lasów i byli wierni zawołaniu „Módl się i pracuj"

Oprawę mszy świętej w pięknie przystrojonym w akcenty leśne kościele, zapewnił chór z Nowej Dęby oraz zespół sygnalistów myśliwskich „Odzew" z Nadleśnictwa Tomaszów. Tradycyjnie u stóp ołtarza z relikwiami swojego patrona leśnicy złożyli dary w postaci płodów runa leśnego oraz sadzonki drzew leśnych.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w Domu Parafialnym im. św. Józefa, gdzie wśród przysmaków znalazły się m.in. rogaliki św. Jana Gwalberta oraz potrawy z dziczyzny.

Warto podkreślić, że parafia w Stanach jest jedyną w Polsce, która nosi wezwanie patrona leśników św. Jana Gwalberta.