Aktualności Aktualności

200 LAT PARAFII PATRONA LEŚNIKÓW

Niedziela 8 lipca miała w tym roku szczególny charakter związany z uroczystym jubileuszem 200- lecia Parafii pw. Św. Jana Gwalberta w Stanach – jedynej w Polsce, która nosi imię patrona leśników.

Erygowana w 1818 r. parafia leży w samym sercu Puszczy Sandomierskiej na styku trzech nadleśnictw: Nowa Dęba, Rudnik i Rozwadów. Od kilkunastu lat doroczne odpusty ku czci św. Jana Gwalberta stały się również okazją spotkań braci leśnej z terenu RDLP w Lublinie a także sąsiednich nadleśnictw RDLP w Krośnie.

Jubileusz rozpoczął się od poświęcenia zabytkowego kościoła drewnianego, który w bieżącym roku przeszedł gruntowny remont polegający m. in. na odnowieniu polichromii i ołtarzy. Elementem symbolizującym więź leśników ze swoim patronem jest powstała z tej okazji kapliczka z figurą św. Jana Gwalberta wydrążona w pniu  lipy.

Msza pod przewodnictwem duszpasterza Diecezji Sandomierskiej, biskupa Krzysztofa Nitkiewicza zgromadziła liczną rzeszę leśników na czele z Panem Adamem Kornatem zastępcą dyrektora RDLP w Lublinie oraz Panem Markiem Mareckim zastępcą dyrektora RDLP w Krośnie. Uroczystość uświetnili swoją obecnością parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz  przedstawiciele PZŁ.

Oprawę mszy świętej w pięknie przystrojonym w akcenty leśne kościele zapewnił chór katedralny z Sandomierza oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar”.  

Podniosły charakter uroczystości został podkreślony poprzez odsłonięcie pamiątkowej tablicy i posadzenie trzech „Dębów Pamięci” na pamiątkę jubileuszu 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 200-lecia Diecezji sandomierskiej i Parafii w Stanach. Po zakończeniu uroczystości  odbył się parafialny piknik rodzinny w trakcie którego Nadleśnictwa Rudnik, Nowa Dęba oraz Rozwadów prezentowały swoją ofertę edukacyjno- promocyjną.